Sarıgöl Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Sarıgöl tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Sarıgöl ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Sarıgöl tanıtım sayfası.
 
 
Sarıgöl Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Sarıgöl'ün tarihi Eskiçağ dönemine kadar gitmektedir. Ancak asil mimarı yapılaşmasının orta çağ döneminde bölgeye hâkim olan Bağratlılarca gerçekleştirildiği görülmektedir. Hıristiyan Bağratlılar zamanından günümüze başta manastırlar olmak üzere birçok kale ulaşmıştır. 16. yüzyıldan sonra Osmanlı topraklarına dâhil edilen ilçede bu kez Türk - İslam eserleri yapılmaya başlanmıştır. Osmanlı çağının en önemli yapıları camilerdir. Az da olsa sivil mimarı örneklerinden olan evlere rastlanmaktadır.

İlçenin ilk kuruluşu Erzurum sancağına bağlı 1879 yılında “'Kiskim”' (Bugünkü Alanbaşı Köyü) adı ile gerçekleştirilmiş, kaza merkezi bir müddet sonra Öğdem'e nakledilmiştir. 1894 yılında Ersis'e (Bugünkü Kılıçkaya Beldesi) getirilmiştir. 26 Haziran 1926 tarih ve 877 Sayılı Kanunla Öğdem'e nakledilerek Artvin'e bağlanmıştır. 1933 yılında Artvin'in kaza olmasıyla Yusufeli Sarıgöl İlçesi tekrar Erzurum'a bağlanmıştır. 1936 yılında merkezi Artvin olmak üzere kurulan o günkü adı ile Çoruh Vilayetine bağlanmış ve neticede, 16 Şubat 1950 Tarih ve 3531 Sayılı Kanunla bugünkü yerine nakledilerek Yusufeli Sarıgöl İlçe Merkezi haline getirilmiştir. İlçemiz bugünkü adını 1912 yılında Dahiliye Vekaletinin emri gereğince “'Kiskim ve Keskin”' isimleri karıştırıldığından Veliaht Yusuf İzzettin Efendi'nin ismine izafeten almıştır.

 
 
En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Tüyoları